Pałac Branickich w Białymstoku w oczach turystów
Pałac Branickich w Białymstoku ma certyfikat Tripadvisor (największy na świecie internetowy serwis turystyczny), jest naszą dumą i pierwszym miejscem, które w Białymstoku pokazujemy. Prawdziwa ikona miasta, perła baroku, legenda! Biorąc pod uwagę rozmiary zniszczeń wojennych cudem zachował się cały układ rezydencji od bramy przez dziedzińce a na tyłach pałacu mamy iście bajeczne ogrody. I co ja paczę na Tripadvisorze? Już w drugiej recenzji stoi jak wół, że pałac nie jest udostępniany, w kolejnej, że ciężko się domyślić jak wejść, dalej... że wejść nie łatwo, ktoś radzi żeby zapytać w Bramie. Większość recenzentów dyskretnie milczy w temacie zwiedzania wnętrz. Faktem jest, że Pałac Branickich w Białymstoku został potwornie zniszczony w czasie wojny a bogate wyposażenie wnętrz rozkradziono jeszcze w XIX wieku ale jak najbardziej możliwe jest zwiedzanie! Zobaczycie piękny westybul, klatkę schodową, korytarze, aulę, kaplicę, fotel papieski...Tylko jak się tam dostać? Więcej informacji znajdziecie poniżej.
Czas rozwiać wątpliwości i ułatwić mieszkańcom oraz turystom dostęp do rezydencji Branickich.
- Pałac Branickich w Białymstoku jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego a więc budynkiem użyteczności publicznej: każdy może wejść i zobaczyć to co jest otwarte tj. westybul główny z cudowną klatką schodową, korytarz na piętrze i tam, z tarasu (o ile jest otwarty) pooglądać sobie z góry ogrody. Tyle za darmo - wejście mniejszymi drzwiami z prawej strony, tuż obok drzwi głównych. Zwykle otwarte do godziny 17-ej.
- Zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem jest możliwe przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków, wiadomo. Ale jak? Ale gdzie? Zakrzyknie każdy kto był i nie znalazł 🙂 Po przekroczeniu bramy nie znajdziemy nigdzie informacji "bilety/tickets", nie znajdziemy strzałek czy wskazówek na dziedzińcu wstępnym i paradnym, po prostu nigdzie! Śpieszę wyjaśnić: w prawym skrzydle pałacu znajduje się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Za bardzo rozsądne pieniądze kupujemy bilet i w cenie mamy zwiedzanie pałacu z przewodnikiem. I już! Zobaczymy Aulę Magna, kaplicę i ...dużo więcej. Mamy do dyspozycji dwie trasy. Krótsze zwiedzanie muzeumi wnętrz oraz dłuższy spacer w piwnicach pałacowych połączony z prezentacją multimedialną. Jest super! Szkoda, że jest to atrakcja skutecznie ukryta, tak jak punkt widokowy na kościele Rocha.
- Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne i możliwe przez cały rok - warto jednak dowiedzieć się więcej. Jeżeli szukacie przewodnika - dzwońcie śmiało - tel. 504 868 400.
- Jeżeli jesteście w Białymstoku w sezonie turystycznym tj. od maja do końca września, możecie liczyć na pomoc obsługi punktu Informacji turystycznej, który znajduje się w Bramie Wielkiej i jest czynny codziennie od 10:00 do 18:00. Przez 7 miesięcy w roku tj. od października do końca kwietnia, zarządzający pałacem i muzeum nie uważają za stosowne wspomóc turystów i mieszkańców, skazują ich na błądzenie i niemal pewną porażkę... a potem na Tripadvisorze czytamy, że pałac w Białymstoku jest niedostępny. Najwidoczniej trudno jest zainstalować kilka tabliczek usprawniających ruch turystyczny 😉
Pałac Branickich.
Mini galeria wnętrz pałacowych





Zapraszamy do Białegostoku i na Podlasie!
Zdjęcie wiodące do tego artykułu dzięki uprzejmości partnerki bloga Wandy Worobiej.


Trzeba dodać, że zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest co 2 h: 9, 11 , 13 , 15.
„I co ja paczę” – wstyd, żeby przewodnik pisał z takimi błędami.. PATRZĘ
To cytat, taki znawca „grammar nazi” to wstyd, żeby nie wiedział 🙂 „I co ja pacze?” – mem internetowy, którego używa się aby skomentować coś wyjątkowo głupiego lub nudnego. Pozdrawiam.