Korona Podlasia – nadbużański zamek z kamienia
Droga prowadząca od krajowej 19-stki do przejścia granicznego w Koterce kryje ciekawe miejsce. Łatwo je przeoczyć, ale jeżeli będziemy uważni to jeszcze przed wiaduktem kolejowym zobaczymy kamienne ogrodzenie i drogę, która podąża do Korony Podlasia. Miejsce to, choć stworzone współcześnie, jest fascynujące i pięknie nawiązuje do lokalnej historii.
Korona Podlasia to kamienny kasztel dumnie wznoszący się wśród lasów w niewielkiej odległości od rzeki Bug. Z wieży zameczku widać piękno nadbużańskiej przyrody: lasy, łąki a przy dobrej pogodzie można nawet dostrzec most kolejowy na rzece.
I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kasztelik został zaprojektowany i wzniesiony wyłącznie (!) pracą własnych rąk, przez właściciela terenu na którym stoi, znanego siemiatyckiego społecznika, Pana Jerzego Korowickiego. I pomyśleć, że 20 lat temu planowano umieścić tu zakład przetwórstwa rolno – spożywczego!
Jak mówi pan Jurek, kamień był i jest jego pasją i to z niej narodził się pomysł na zbudowanie zamku. Wykonawca i pomysłodawca kasztelu, każdą wolną chwilę poświęca Koronie Podlasia, bo tak właśnie pan Jerzy, nazwał dzieło swojego życia.
Chociaż wnętrze zamku wymaga wykończenia, autor tego obiektu nie kryje, że ma swoje marzenia… może będzie to sala uroczystości kameralnych, może pokoje gościnne, a może miejsce pokazu walk rycerskich… Już teraz jest tam suszarnia grzybów, grill i stół rycerski, a Kasztelik służy jako plener ślubnych sesji zdjęciowych.
- Kamienie, z których powstał obiekt to głównie otoczaki i krzemienie – opłukane, rozłupane, z wydobytą przez kwas solny naturalną barwą,
- Nazwa zamku wzięła się od zdania wypowiedzianego przez zachwyconą turystkę, która widząc go wykrzyknęła te słowa: „Och, jaki piękny kasztelik”!
- Zameczek ma swój herb – lustrzane odbicie na tarczy herbu Siemiatycz, miasta, które jest siedzibą tutejszej gminy,
- Nazwa Korona Podlasia nawiązuje do położenia, historii regionu i do architektury rycerskich kaszteli. Obiekt wieńczy korona. Powiat Siemiatycze położony jest w centrum Podlasia, a Kasztelik między Drohiczynem a Mielnikiem. W obu tych miejscowościach znajdują się Góry Zamkowe – punkty widokowe na rzekę Bug. Tereny te historycznie związane są z książętami mazowieckimi, ruskimi, litewskimi, dynastią Jagiellonów, a także książęcymi rodami: Poniatowskich, Radziwiłłów i innych. Drohiczyn jest miastem koronacyjnym. Tu w XIII wieku koronował się na króla Rusi książę halicki Daniel Romanowicz. Mielnik to z kolei „poczekalnia” przedkoronacyjna Jagiellonów,
- W maju 2014 o Zamku z Kamienia opowiedział Teleeexpress i Teleexpress Extra,
- W grudniu 2015 reportaż o dziele pana Jurka nadało Polskie Radio Białystok,
- O Kaszteliku w swojej książce „W deszczu tańcz” pisze podlaska pisarka Agnieszka Korzeniewska.
Jeśli chcecie zobaczyć zachwycający Kasztelik, poznać człowieka, który „pokonał cierpliwość kamienia” i opowiada o tym z błyskiem w oku i uśmiechem na twarzy, serdecznie zapraszamy na Nadbużańskie Podlasie, do wioski Olendry w powiecie siemiatyckim.
Zdjęcia: Strona Internetowa Korony Podlasia,
fot. Marta Millbank, Agnieszka Korzeniewska
Kontakt: Olendry 86, tel. 509 733 160,
https://www.facebook.com/KasztelikKoronaPodlasia/
Melania – autorka artykułu, licencjonowany przewodnik po województwie podlaskim
Lokalny patriotyzm nakazuje jej twierdzić, że podlaskie to najpiękniejsze tereny pod względem przyrody, krajobrazu, kultury, religii, kuchni. Ale – zaznacza, gdyby było inaczej to czy istniałoby tu tyle parków narodowych i krajobrazowych, czy mieszkaliby tu ludzie różnych narodowości, wyznań i religii, o odmiennej kulturze i tradycji?
Wybieracie się nad Bug? Z całego serca rekomenduję Wam moją koleżankę po fachu, Melanię, która zna ten zakątek Podlaskiego jak nikt inny!
Kontakt: m.grygoruk@o2.pl, tel. 536-908-184
Nie wiedziałam o jego istnieniu. Muszę Jurkowi pokazać. on przecież z tamtych stron.
I co Jurek na to? Pozdrowienia!!!