Kiedy przyjechać na Podlasie?
Dziś wybraliśmy dla Was 10 imprez w Podlaskiem, które warto uwzględnić planując wyjazd w nasze strony. Czy to prawda, że nasze województwo najlepiej jest odwiedzić na wiosnę, w maju lub czerwcu czy w długi weekend? Owszem majówka jest cudowna, ale warto się tu wybrać o każdej porze roku! Chcemy Wam ułatwić planowanie wakacyjnego pobytu pod kątem unikalnych wydarzeń kulturalnych, kulinarnych lub…rekreacyjnych.
Podlaskie od maja do końca września cierpi na prawdziwą klęskę imprezowego urodzaju! Mieszkańcy próbują się rozdwoić lub najlepiej roztroić! Wynalazek bilokacji byłby idealny bowiem zdarzają się i takie weekendy gdzie równolegle odbywa się 40 imprez. Któż to ogarnie? Próbujemy, ale łatwo nie jest 🙂 Nasz wybór jest programowo subiektywny ale przyjęte kryterium jest jasne: 10 imprez w Podlaskiem, które ukazują walory regionu – wielokulturowość, kuchnię lokalną, tradycje…Podajemy jedynie miesiąc w którym dane wydarzenie zawsze ma miejsce i jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami na stronach organizatorów.
Od stycznia 2018 roku na blogu funkcjonuje kalendarz imprez, który ułatwi Wam wyszukiwanie najważniejszych wydarzeń w Podlaskiem, zapraszamy! http://bialystoksubiektywnie.com/aktualnosci/
1. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Hajnówka, Białystok (maj)
Osobom poszukującym doznań duchowych, pragnącym zagłębienia w tradycje kościoła prawosławnego oraz melomanów zapraszamy w maju na Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Dziś jest to wydarzenie o ugruntowanej pozycji i niepodważalnym prestiżu lecz jego początki sięgające 1981 roku nie wróżyły tak spektakularnego sukcesu. Festiwal odbywa się zawsze w maju w Soborze św. Trójcy w Hajnówce i trwa cały tydzień. Każdego roku gości ponad tysiąc śpiewaków z czterdziestu chórów krajowych i zagranicznych. Rozpoczyna się koncertem Inauguracyjnym laureata, czy też laureatów ubiegłorocznej edycji a kończy się dwoma koncertami Galowymi: w Hajnówce i w Białymstoku. Pomiędzy tymi dwoma dużymi koncertami w Soborze Św. Trójcy odbywają się przesłuchania konkursowe.
2. Halfway Festival. Białystok (czerwiec)
Festiwal o dość krótkim rodowodzie ale ugruntowanej pozycji wśród znawców muzyki alternatywnej. Jego nazwa oraz idea to spotkanie w połowie drogi, pomiędzy wschodem a zachodem…Przyciąga ludzi zmęczonych masowymi wydarzeniami i poszukujących bliskiego kontaktu z artystami. Jak piszą organizatorzy jest to „święto muzyki alternatywnej, które gromadzi znakomitych, nieoczywistych artystów i równie niebanalną publiczność (…) – ambitnych, ciekawych i świadomych odbiorców kultury”. Koncerty odbywają się w klimatycznym i kameralnym amfiteatrze Opery Podlaskiej, wśród zieleni otaczającej gmach a jednocześnie w samym centrum Białegostoku.
3. Piknik Militarny. Supraśl (czerwiec)
Impreza, której rozmach i popularność rośnie lawinowo z roku na rok, ostatnia edycja przyciągnęła około 40 tysięcy widzów! Piknik zapewnia różnorodne atrakcje ale ciekawa jest także lokalizacja – pofałdowana żwirownia w Ogrodniczkach daje mnóstwo możliwości. Widowiskowe rekonstrukcje bitew, pokazy formacji wojskowych z różnych epok, przejażdżki wojskowymi pojazdami gąsienicowymi, jarmark, spotkania z ciekawymi ludźmi i wystawy historyczne. „Możliwość dotknięcia unikalnych eksponatów, spróbowania ciepłej zupy gotującej się na ogniu, zajrzenia do okupu czy schronu bojowego to gratka zarówno dla małych jak i dużych widzów. Wszystko to połączone z niesamowitą wiedzą autorów tych żyjących obozowisk oraz ich żarliwą pasją z jaką podchodzą do historii (…)”
4. Pływanie na Byle Czym. Augustów (lipiec)
Od 18-u lat w Augustowie nad Nettą odbywa się impreza, na którą ściągają ekipy z całej Polski. Uczestnicy mistrzostw samodzielnie konstruują swoje pływające wehikuły i na nich stają do rywalizacji. W tym roku pula nagród sięga aż 40-u tysięcy złotych. W nieśpiesznej wakacyjnej atmosferze, w otoczeniu jezior i lasów Puszczy Augustowskiej wyruszają na wody niesamowite pływadła – przecież co ma płynąć nie utonie! Więcej tu śmiechu niż rywalizacji ale inwencja wynalazców zaskakuje co roku. Imprezę, którą organizuje Polskie Radio Białystok w tym roku nagrodzono certyfikatem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
5. Basowiszcza. Gródek (lipiec)
Festiwal Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza jest organizowany przez Białoruskie Zrzeszenie Studentów od 1990 roku. W lipcu na leśnej polanie Boryk w pobliżu Gródka gromadzą się młodzi-gniewni aby posłuchać ostrego, rockowego grania. Nie bez kozery festiwal nazywa się czasem podlaskim Jarocinem. W najlepszych latach scena Basów gościła takie gwiazdy jak Illusion, Armia, Pidżama Porno, Kult, Cool Kids of Death, KSU czy Lao Che. Wiele się zmieniło od 1990 roku, dziś Basowiszcza to nie tylko muzyka, ale i wydarzenia towarzyszące: warsztaty, wystawy, dyskusje na temat sztuki, literatury, filmu czy fotografii.

6. Suwałki Blues Festival. Suwałki (lipiec)
W 2017 roku Suwałki Blues Festival odbędzie się już po raz dziesiąty. Organizatorzy wydarzenia stawiają przede wszystkim na najwyższy poziom artystyczny oraz atrakcyjne imprezy towarzyszące. O powodzeniu festiwalu przesądza udział muzycznych gwiazd z całego świata, wstęp wolny na główne koncerty plenerowe, świetna atmosfera oraz możliwość łączenia rozrywki z atrakcyjnym wypoczynkiem. Suwałki Blues Festival został uznany za najważniejsze wydarzenie bluesowe w Polsce przez branżowy kwartalnik Twój Blues, gościł na swoich scenach setki muzyków i tysiące fanów z kraju i ze świata.
7. 500 kajaków. Drohiczyn (sierpień)
500 kajaków to największy spływ kajakowy na Podlasiu i w Polsce. Co roku przyciąga setki uczestników z całego kraju. Ideą imprezy jest promocja Nadbużańskiego Podlasia, rzeki Bug i kajakarstwa. Spływ trwa 2 dni a kończy się biesiadą z lokalnymi produktami oraz losowaniem nagród wśród których jest m.in. kajak. Uczestnikami spływu są osoby indywidualne i całe rodziny, a przedział wiekowy waha się od 3 do 77 lat. Impreza rozpoczyna się na plaży w Drohiczynie a kończy przy marinie kajakowej w Grannym. Spływ odbywa się na ostatniej w Polsce tak dużej nieuregulowanej rzece – rzece Bug. Piękno nadbużańskiej przyrody, flory i fauny przyciąga wielu turystów poszukujących ciszy, spokoju i aktywnego wypoczynku.
8. Tatarskie święto pługa – Sabantuj. Kruszyniany (sierpień)
Sabantuj to tatarskie święto ludowe, „święto pługa”, które zwyczajowo obchodzono po zakończeniu wiosennych prac polowych. Impreza organizowana w Kruszynianach początkowo miała charakter pikniku rodzinnego jednak z roku na rok nabiera rozmachu i gromadzi już nie setki a tysiące widzów, fanów i koneserów kuchni tatarskiej. Zjeżdżają ludzie z całej Polski, bywają tu gwiazdy bo i jest na co popatrzeć. Od koncertów, przez zawody, warsztaty kulinarne po spektakularne rekonstrukcje bitew. Impreza trwa cały dzień – w tym roku odbędzie się 19 sierpnia. Zachęcamy do zaglądania na stronę organizatora, którym jest restauracja Tatarska Jurta.

9. Podlaskie Święto Chleba. Ciechanowiec (sierpień)
Największa impreza organizowana przez ciechanowiecki skansen przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z jadłem regionalnym oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Jak pisze organizator: „Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej.Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. W ramach prezentacji folkloru występują zespoły i kapele ludowe z Podlasia.”
10. Wschód Kultury „Inny wymiar”. Białystok (wrzesień)
Białostocka odsłona „Innego Wymiaru” to ogromne spektrum wydarzeń: koncerty, pokazy, spektakle, warsztaty, spacery tematyczne…Organizator czyli Białostocki Ośrodek Kultury tak definiuje wydarzenie: „Festiwal prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym. Festiwal wpisuje się w formułę Partnerstwa Wschodniego. Jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury, ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

10 imprez w Podlaskiem – podziękowania
Bardzo dziękuję organizatorom powyższych imprez za umożliwienie i zgodę na skorzystanie z ich zdjęć. Jeżeli ktoś z czytających artykuł poczuł się dotknięty pominięciem jakiegoś wydarzenia to zapewniam, że w przyszłości temat będzie kontynuowany.
Super. Ja nie marzę ja pragnę zobaczyć Podlasie i wschodnią Polskę
Serdecznie zapraszamy 🙂 To blisko!
Chyba czegoś zabrakło? a Rock na Bagnie – jeden z najbardziej klimatycznych festiwali w Polsec ale autor chyba zapomniał…
Nie zapomniałam – musi powstać druga część…trzeba było coś wybrać z każdego miesiąca sezonowego i tak nam wyszło…Ale będzie część druga!
Wybieram się w tym roku w sierpniu w okolice Podlasia. Próbuję znaleźć jakieś informację o planowanych imprezach/festiwalach itp. ale nie mogę trafić na informacje o terminach tych wydarzeń w 2019 roku. Jeśli ma Pani jakiś link, lub informację gdzie szukać, to byłabym wdzięczna za przesłanie na adres e-mail.
Pozdrawiam,
Magdalena Pawlikowska
Póki co wszystko jest pewne 🙂 Nie ma takiego kalendarza w lutym gdyż nieznane są wyroki budżetowe. W naszym blogowym kalendarzu :https://bialystoksubiektywnie.com/aktualnosci/ będziemy dodawać wszelkie aktualności. Póki co nikt nie wie nic na 100%, nawet repertuary teatrów jeszcze nie istnieją…na czerwiec 🙁 Zachęcamy więc do zaglądania na blog. Pozdrawiam!
Brakuje ciekawej i znanej szerszej publice Troskawkowego święta w Korycinie):okres wakacyjny?oraz święta Sera Korycinskiego na które tłumy ludzi specjalnie wybiera!!!! więcej info gol Korycin po.Matyskiel Beata kierownik ….Pozdr
Dziękujemy! Ujmiemy imprezę w następnej części, z resztą była na pierwotnej liście.
Droga Pani Autorko! Mistrzostwa Polski na Byle czym mają dłuższą tradycję, w tym roku będzie 22 edycja tej imprezy, reszta mniej więcej się zgadza
Oj, chochliki nie śpią 🙂 Dziękuję za słuszną uwagę!
Prosimy pamiętać o nas 🙂 Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Tropinka zaprasza serdecznie! Najbliższe imprezy koncert Todara 1 kwietnia 2017 (Chata Kulturalna Dworek Rousseau w Swinorojach kolo Narewki) i 20 maja Dzień Białoruski w ramach naszego cyklu Spotkania Na Granicy 🙂 Informacje na temat Dnia Białoruskiego wkrótce!
Będziemy pamiętać!
a oblężenie Tykocina?
Oblężenie Tykocina to niezwykłe wydarzenie ale w tej części braliśmy pod uwagę tylko miesiące wiosenno-letnie – czyli sezon turystyczny. Dziękujemy za komentarz.
A w Białowieży „Kupały’ już nie ma??
To była taka fajna impreza…
A IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy…