Muzeum w Tykocinie
W skład Muzeum w Tykocinie wchodzi Synagoga Wielka oraz budynek dawnej Jesziwy czyli Dom Talmudyczny. Cały kompleks muzealny był w ostatnich latach poddany drobiazgowej renowacji. Wyremontowano elewacje, media, otoczenie synagogi i wreszcie niemal całkowicie zmieniono wystawę stałą w Domu Talmudycznym. Z przykurzonej i nieco staroświeckiej ekspozycji wyrosła kompleksowa i różnorodna wystawa pt. "Tykocin w nurcie historii" której ambicją jest pokazanie dziejów miasteczka od zarania po dziś dzień.
Muzeum w Tykocinie - informacje praktyczne
Dom Talmudyczny - wystawa "Tykocin w nurcie historii"
Zanim wpłyniemy w nurty historii Tykocina dowiadujemy się kiedy został wybudowany i jaką funkcję pełnił budynek. To zasadnicza zmiana - w poprzednich latach nie raz mogliśmy usłyszeć gorzkie słowa o braku jakiejkolwiek informacji o funkcjonującej tu onegdaj jesziwie.
1. Naszą wyprawę w przeszłość zaczynamy od sali numer jeden, która prezentuje najstarsze znaleziska archeologiczne i pamiątki z lat 1425-1661. Centralne miejsce w tej sali zajmuje unikalny piec otworkowy ogrzewający jedną z dziesiątek karczm funkcjonujących w miasteczku w XVI wieku. W gablotkach eksponaty i reprodukcje przenoszące nas w odległe czasy ostatnich Jagiellonów.
2. Lata 1661 - 1795. Bogata wystawa z makietą miasteczka, strojami z epoki i figurami dobrodzejów miasteczka: małżeństwa, hetmanostwa Branickich. Na stronie Muzeum Podlaskiego czytamy:
Centralną częścią wystawy jest salon szlachecki, w którym narracja związana jest z dziejami rodu Branickich herbu Gryf i zmianami, jakie za ich sprawą dokonały się w Tykocinie.
3. Tykocin pod zaborami to dwie znane nam już wystawy czyli Gabinet Glogerowski oraz salon malarski Zygmunta "Zycha" Bujnowskiego. Pamiatki, obrazy, meble. Warto się tu zatrzymać i poznać losy obu wybitnych postaci związanych z ziemią tykocińską.
4, 5. Okres międzywojenny oraz lata 1939-1989 prezentowane są tutaj przez pryzmat przedmiotów dnia codziennego, pamiątek i zdjęć. Dzieje Tykocina to burzliwe, nieoczekiwane i często tragiczne zmiany - warto więc zwiedzać to miejsce z przewodnikiem!
Zostaw komentarz