Browar Gloger produkuje piwo lecz przykrością informujemy, że restauracja zawiesiła działalność.
Gloger – kolejne „naj” w naszym mieście!
Browar Gloger istnieje zaledwie od roku i już może się poszczycić wieloma nagrodami i medalami. Dość wspomnieć, że jeden z glogerowych trunków został ostatnio nagrodzony pucharem w Konkursie Piw Specjalnych! Ale najbardziej naj jest to, że nie ma większego browaru restauracyjnego w Polsce, kto wie, może i w Europie? Miejsca takie rosną jak po deszczu – w 2015 było ich w Polsce 63, w tym w Warszawie i Szczecinie aż po trzy. Na czym polega idea browarów restauracyjnych, czym się różnią od przemysłowych?
Tradycje piwowarskie Europy i regionu
Browary restauracyjne zwane też minibrowarami to żywe nawiązanie do dawnych i powszechnych w całej Europie tradycji piwowarskich. Począwszy od średniowiecza każda karczma musiała własnym sumptem wyprodukować piwo na potrzeby klientów. A piło się wówczas hektolitry złotego trunku! Piwna hossa trwała aż do czasów upowszechnienia się gorzałki w XVII wieku. Kolejna zwyżka w piwowarstwie nastąpiła w XIX wieku.
W 1880 roku w Jeżewie Starym, w majątku rodziny Glogerów rusza browar, który przejdzie do historii. Przez 70 lat warzono tam doskonałej jakości piwo, znane i lubiane daleko poza Podlasiem. Zyski ze sprzedaży jeżewskiego napoju były na tyle duże, że Zygmunt Gloger mógł spokojnie poświęcić się swojej naukowej pasji, podróżowaniu oraz przyjmowaniu znamienitych gości. W Jeżewie gościła np. Eliza Orzeszkowa a Henryk Sienkiewicz zainspirowany wizytą na Podlasiu nazwał jednego ze swoich bohaterów Rzędzianem – od pobliskiej wsi Rzędziany. Po II Wojnie Światowej, pod pretekstem złej jakości wody, browar zamknięto zaś osprzęt przewieziono do zakładu w Dojlidach. Dziś w Jeżewie można oglądać ruiny browaru i tylko wyobrażać sobie jego świetność. Ze względu na skomplikowaną sytuację spadkową szanse na jego uratowanie są nikłe.
Anno Domini 2015 – Browar Miejski Gloger w Białymstoku
Edyta i Waldemar Dąbrowscy – małżeństwo z Białegostoku, zainspirowani lubelskim Browarem na Grodzkiej ale także świadomi tradycji podlaskich, postanowili spróbować swoich sił i wystartować z własnym biznesem. Browar Gloger ruszył ostro, jakością dorównując najlepszym zaś szerokością oferty zdecydowanie przewyższając większość tuzów w swojej branży!
Większość browarów restauracyjnych w Polsce posiada kilka rodzajów trunku zaś instalacje i urządzenia nie przekraczają pojemności 8 hektolitrów. Białostocki Gloger…to aż 24 hektolitry i 12 gatunków piw dostępnych codziennie z nalewaka. Okresowo warzone są piwa sezonowe. Generalnie wybierać możemy aż spośród 14-u różnych rodzajów złotego napoju.
Największą atrakcją jest to, że naczynia warzelnicze czyli tzw. tanki są umieszczone w głównej sali restauracyjnej! Przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami warzenia trunku: zacieranie i gotowanie piwa odbywa się na oczach przypadkowych gości. Możemy poczuć zapach słodu oraz obserwować działania warzelnika – jednorazowo cykl jego pracy trwa 8 godzin, wówczas śrutuje czyli miele słód, kontroluje temperaturę, dodaje wszystkie składniki. Po zakończeniu procesu piwo leżakuje na zapleczu przez 30 dni, porter potrzebuje aż 6 miesięcy odpoczynku! Tu się piwo autentycznie warzy a nie produkuje!
Piwa Gloger to 4 składniki: słód jęczmienny, chmiel, drożdże i woda. Woda jest zmiękczana, piwa nie są pasteryzowane, filtruje się je przez ziemię okrzemkową. W efekcie dostajemy doskonały produkt w jakości premium, świeży, ekologiczny a nade wszystko … smaczny. Największą popularnością cieszy się Wesołe Ziele (American IPA), Bosa Rosa (piwo autorskie Browaru Gloger z trawą żubrową) oraz Krasna Jędza (Red Irish Ale).
Restauracja Gloger – pomysł na imprezę z atrakcjami
Restauracja Gloger House to lokal z ogromnym potencjałem. Można tu urządzić wesele, rodzinną imprezę a w piątek przyjść z towarzystwem na koncert. Lokal pomieści 120 osób. Wnętrze urządzone jest skromnie ale estetycznie, serwuje kuchnię polską. Zjecie tu babkę ziemniaczaną, kiełbaski lub schabowego. Do piwa proponowane są przekąski typu grzanki, sałatki lub dobrej jakości sery. Prawdziwą perełką knajpy jest ogród – oaza zieleni z oczkiem wodnym wręcz zaprasza do biesiadowania.
Na koniec bomba! Browar Gloger organizuje warsztaty piwowarskie. Możemy taką atrakcję zaproponować naszym gościom. Warsztaty trwają 3-4 godziny, zawierają zwiedzanie browaru a kończą pokazem. Jeżeli zabieracie się za domową produkcję piwa wskazanym jest takie szkolenie odbyć. Szczegóły należy ustalać telefonicznie.
Właściciele browaru to ludzie z pasją. Pracując nad dystrybucją uruchomili przy restauracji sklep firmowy ale… rozglądajcie się – Gloger jest już dostępny w wielu miejscach w Białymstoku. Każdy białostocki piwosz powinien czuć się w obowiązku i przetestować wyroby naszego pierwszego, miejskiego browaru.
Browar Miejski Gloger
ul. Gen. W. Andersa 87,
15-124 Białystok
tel. 85 675 22 57 lub 604 766 240
organizowaliśmy tam imprezę firmową jedzonko przepyszne a piwo…. moje ulubione „krasna jędza”