This post is also available in: English
Dużo dobrego słyszeliście o Białymstoku ale poszukujecie trasy spacerowej minimum?
Przejeżdżacie przez Podlasie np. wracając z Litwy? Jesteście tu w interesach lub na szkoleniu? Spędzacie urlop na Mazurach i strasznie pada? Zapraszamy! Krótki pobyt, co prawda nie odkryje przed wami wszystkiego ale…te 2-3 godziny sprawią, że zechcecie tu wrócić na dłużej…i zobaczycie najważniejsze atrakcje Białegostoku. Podlasie wciąga, sami się przekonajcie 🙂
- Proponowany spacer nie wymaga od was uiszczania żadnych opłat.
- Zakładam, że macie balast w postaci samochodu, który zostawicie w najbardziej praktycznym miejscu i wyruszycie na przechadzkę. Zakończy się ona w tej samej okolicy z której wystartowaliście.
- Trasa, którą proponuję jest idealna na spacer z rodziną, także dla Białostoczan. Dzięki niej pokażecie dzieciakom najbardziej podstawowe atrakcje Białegostoku.
- Serdecznie polecam wynajęcie przewodnika, na tą przechadzką może was to kosztować zaledwie od 300 zł brutto, przy dwóch – trzech rodzinach koszt znikomy.

Atrakcje Białegostoku – 10 kluczowych miejsc w ścisłym centrum
- START: Brama Wielka “Gryf”.Po pierwsze, warto dobrze zacząć: kierujemy się do centrum, szukamy parkingu w okolicach Pałacu Branickich, najchętniej w okolicy zbiegu ul. Mickiewicza z ul. Elektryczną. W parkomacie kupujemy bilecik na 3 godziny i żwawo ruszamy w stronę Bramy Wielkiej zwanej Gryfem. Jeżeli jesteście tu w sezonie turystycznym (1 maja – 31 września) zacznijcie swoją wycieczkę od wizyty w punkcie Informacji Turystycznej, który mieści się w Bramie – dostaniecie tam darmowe materiały takie jak mapki i ulotki ale najważniejsze, że pracownicy punktu rozwieją wszelkie wasze wątpliwości związane z topografią miasta. Brama kryje w sobie wiele tajemnic o których przeczytacie TUTAJ i TUTAJ.

2. Dziedzińce pałacowe ze studniami. Zaopatrzeni w miejskie przewodniki zmierzacie w kierunku Pałacu Branickich, bezwzględnie i koniecznie musicie zajrzeć do małych, niepozornych budynków w ogrodzeniu dziedzińca wstępnego (zwanych studniami) – uważajcie jednak, można w nich utknąć nawet na pół dnia – miasto udostępnia tam, zupełnie bezpłatnie, stare fotografie, filmy, mapy i inne atrakcyjne materiały (w formie multimedialnej).
3. Pałac Branickich – wnętrza. Mając 2-3 godziny na cały Białystok możecie ledwie musnąć piękna Pałacu Branickich – zajrzyjcie do westybulu głównego z oszałamiającą klatką schodową a z korytarzy na piętrze rzućcie okiem na ogrody barokowe, ich piękno najlepiej widać właśnie stamtąd! Gdybyście się jednak zdecydowali na zwiedzanie, kliknijcie link do oddzielnego wpisu TUTAJ.
4. Salon ogrodowy Pałacu Branickich. Przejście znajduje się w prawym skrzydle Pałacu. Oto przed wami najlepiej odrestaurowane ogrody barokowe w Polsce, warto tu pospacerować, zajrzeć do Altany pod Orłem, wyobrazić sobie jak mogły te ogrody wyglądać gdy były dumą Jana Klemensa Branickiego, w czasach gdy rezydencja zwana była Wersalem Północy i zachwycała królów, carów a nawet cesarza. Dziś, żmudnie ale w bardzo skrupulatny sposób przywracane jest piękno XVIII-wiecznego założenia. Więcej o ogrodach pisaliśmy TUTAJ.

5. Park Planty. Po przejściu za bramę pałacową skręcacie w prawo (choć na lewo jest także mnóstwo atrakcji), zmierzacie w kierunku ulicy Legionowej. Białostockie Planty powstały w latach trzydziestych XX wieku, to oaza zieleni w sercu miasta. 14 hektarów na których znajdziecie romantyczne alejki, knajpki, fontanny, dywany kwietne, ocienione ławki…Natkniecie się na rzeźbę Psa Kawelina, miejską „maskotkę” o której każdy przewodnik mógłby opowiadać godzinami. Zajrzyjcie do naszej listy najciekawszych pomników w Białymstoku – TUTAJ, opis wszystkich fontann znajdziecie TUTAJ.

6. Pomnik Spalonej Synagogi. Po wyjściu z parku i przejściu ulicy, musicie skręcić w lewo, idąc wzdłuż ruchliwej Legionowej, za Klubem Rococo, należy skręcić w prawo, między blokami w kierunku budynku PZU. To tam znajduje się monument, którego kształt nie jest przypadkowy. Niełatwo go znaleźć ale zarówno pomnik jak i tablica informacyjna z pewnością uświadomią wam jak wielką rolę w historii miasta odegrała społeczność żydowska, która przed wojną stanowiła 50% populacji miasta. Jednym z najbardziej znanych białostockich Żydów był Ludwik Zamenhof, twórca języka Esperanto. Tu biło serce żydowskiego Białegostoku… ( Na naszym blogu ukazało się kilka tekstów na temat białostockich Żydów np. o synagogach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ).
Jeżeli interesuje Cię temat społeczności żydowskiej w Białymstoku serdecznie zapraszam do zapoznania się z moim szczegółowym opracowaniem na temat ostatnich lat jej życia w naszym mieście. Artykuł ukazał się także na łamach Gazety Wyborczej. Czytaj TUTAJ.

7. Cerkiew św. Mikołaja. Kontynuując spacer ruszacie w stronę ul. Lipowej. Lipowa to jak Piotrkowska w Łodzi, każdy mieszkaniec miasta wskaże Wam drogę, najważniejsze żebyście szli w jej kierunku ulicą Liniarskiego. Znajdziecie się tuż przy najstarszej białostockiej świątyni prawosławnej. Sobór został zbudowany w 1846 roku, klasyczna bryła świątyni jest jednym z symboli miasta. Przy odrobinie szczęścia zwiedzicie przepiękne wnętrze, pamiętajcie tylko, że wejście znajduje się od zachodniej strony. Prawosławni mieszkańcy miasta stanowią ok. 20 % populacji Białegostoku to ok. 50-60 tysięcy. W Białymstoku jest wiele przepięknych cerkwi ale tylko ta jest otwarta codziennie. Osoby wierzące zainteresują się z pewnością tym, że w Cerkwi św. Mikołaja znajdują się relikwie św. Gabriela.

8. Rynek Kościuszki. Po wyjściu z cerkwi od ul. Lipowej, kierujcie się na prawo (gdy spojrzycie na lewo zobaczycie modernistyczną perłę, biały kościół – św. Rocha – Pomnik Historii – przeczytacie o nim TUTAJ), jesteście w sercu miasta, na Rynku Kościuszki, którego centralnym punktem jest ratusz. Wokół niego dziesiątki knajpek, pubów i lodziarni. Warto tu przysiąść, zjeść obiad lub wypić kawę…poobserwować mieszkańców i poczuć nieśpieszną atmosferę. Rynek Kościuszki w dzisiejszym kształcie istnieje od 2009, jego historia jest tak burzliwa jak dzieje całego miasta. Warto wiedzieć, że Białystok tak jak Warszawa, został w czasie II Wojny Światowej zniszczony w 80%! Zarówno ratusz jak i cała zabudowa wokół zostały odbudowane ale … udało się zachować barokowy, zbliżony do lejka kształt rynku, wygląd ratusza, kilka kamienic…


9. Zespół Katedralny. Białostockie świątynie cudem ocalały z pożogi wojennej, niewiele brakowało a spłonęłaby piękna archikatedra…Stojąc przed majestatycznym, neogotyckim kościołem nie dajcie się zwieść. To malutki biały kościółek po lewej, niejako doklejony do czerwonego, jest najstarszym białostockim zabytkiem! Został zbudowany w 1617 roku, jeszcze za czasów rodziny Wiesiołowskich, poprzedników Branickich. Budowę czerwonej, „dobudówki” dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, rozpoczęto w 190o roku.

10.Kuchnia podlaska. Po spacerze obowiązkowo musicie skosztować lokalnych specjałów. Restauracji w centrum jest bez liku! Serwują kuchnię europejską ale znajdziecie też miejsca z typową kuchnią podlaską o której piszemy szeroko na blogu TUTAJ. Z całą pewnością warto się przede wszystkim rozejrzeć za napojem o tajemniczej nazwie BUZA. Niczego bardziej białostockiego nie znajdziecie!
Czym jest buza? Zajrzyjcie do naszego tekstu o podlaskich napojach i trunkach, nie pożałujecie 😉
Sklepik z pamiątkami. Z całą pewnością po tym krótkim spacerze zainteresujecie się historią naszego pięknego, wielokulturowego miasta. Jak zauważycie, w centrum nie ma straganów i stoisk ukierunkowanych na turystów. Jedyny sklepik gdzie kupicie mapy z regionu, przewodniki, albumy z Podlasia ale także magnesy, kubki i lokalne rękodzieło, znajduje się w przyziemiu Hotelu Aristo przy ul. Kilińskiego 13 lok. 2. Kierując się w stronę swojego samochodu będziecie obok niego przechodzić, wypatrujcie charakterystycznego logo „Sliedzika białostockiego”.
Inne atrakcje Białegostoku i okolic pozostają nieodkryte! Dziś zobaczyliście tylko ułamek tego co oferuje Wam nasze miasto. Koniecznie zaplanujcie weekend, a może wakacje na Podlasiu?
Atrakcje Białegostoku na naszym blogu:
- Mapa Murali
- Fontanny
- Pomniki i rzeźby warte zobaczenia
- Cerkwie i prawosławie
- Muzea
- Dlaczego Białystok odzyskał niepodległość dopiero w 1919 roku?

Atrakcje Białegostoku – podziękowania
Serdecznie dziękuję za udostępnienie zdjęć i możliwość zamieszczenia ich na blogu: Wandzie Worobiej (Okiem Zaspanego Wędrowca), Krzysztofowi Kadziewiczowi (www.kadziewicz.eu), Robertowi Twarowskiemu, Mariuszowi Proskieniowi i Grzegorzowi Dąbrowskiemu.
A jak widzi Białystok Tomek z bloga „Jak To daleko” ? Zajrzyj do artykułu, który stworzył, pt. Białystok, co warto zobaczyć? 12 ciekawych miejsc.



Rynek Kościuszki jest piękny, Planty również. W tym tygodniu planuję wycieczkę do Białego, taki mały spontan jednodniowy. 🙂
Udanego wyjazdu, pogoda sprzyja, można już rowerem miejskim pojeździć 🙂
Świetnie, dziękuję!